Ticaret Bakanı Bolat hedeflenen rakamı açıkladı: Cumhuriyet tarihinin en yükseği…

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye Genç İş İnsanları Derneğinin (TÜGİAD) Maslak’taki genel merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, 1986 yılından bu yana Türkiye’nin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyet gösteren TÜGİAD’ın yeni genel merkez binasının açılışına katılmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

‘TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANÇ’

Gençlerin ve genç girişimcilerin önemine dikkati çeken Bolat, “Bizim bir sloganımız var ‘2G’ diye. O da şu, Türkiye’nin geleceği ‘gençlerimiz ve girişimcilerimiz.’ TÜGİAD hem genç hem girişimci. İkisini birleştirmiş genç girişimciler derneği olarak, konfederasyon olarak ortaya çıkmış. Bu açıdan Türkiye için önemli bir kazanç.” ifadelerini kullandı.

Bakan Bolat, hükümet olarak gençlerin iyi yetişmesi, eğitim almaları, vasıflı, donanımlı olmaları, girişimlerinde başarılı olup Türk ekonomisini daha yukarı seviyelere taşımaları için teşvik mekanizmaları, destek ve hibe fonlarıyla onların yanında olduklarını vurguladı.

‘DIŞ TİCARET VE CARİ AÇIKLARI AZALTMA CEPHELERİNDE KARNEMİZ OLUMLU’

Dünya ekonomisinin, ticaretinin zor bir süreçten geçtiğini ancak tüm zorluklara rağmen Türkiye’nin millet, devlet ve ekonomisiyle dimdik ayakta durduğunu belirten Bolat, “Gerek içeride yaşadığımız bu sıkıntılı ilk yarıya rağmen gerekse dünya üretiminin durgunlaşması, dünya ticaretinin yüzde 5’e yakın gerilemesine rağmen bizim büyüme, istihdam ve ihracat cephesinde, dış ticaret ve cari açıkları azaltma cephelerinde karnemiz olumlu.” değerlendirmesinde bulundu.

“KOBİ’LERİMİZİN İHRACATINI ARTIRMAK ÇOK ÖNEM VERDİĞİMİZ BİR HUSUS”

Ticaret Bakanlığı olarak ticareti artırmayı istediklerini vurgulayan Bolat, bunu yaparken de daha rekabetçi, yüksek katman değerli AR-GE inovasyon tasarım ve marka boyutuyla pazar çeşitlendirmesini de öncelik alan bir ihracat yapısı tesis etme politikası izlediklerini bildirdi.

Bolat, küresel gelişmeler karşısında da politikalarda çeşitli uyumlar, adaptasyonlar yaptıklarını kaydederek, “KOBİ’lerimizin ihracatını artırmak çok önem verdiğimiz bir husus. Türkiye’de KOBİ’lerin toplam ihracattaki payı artık yüzde 30’a yaklaştı. Bu önemli bir başarı. Yani bundan 20 sene önce KOBİ’lerin ihracattaki payı çok çok düşük seviyelerdeydi.” dedi.

Geçen yıl mal ve hizmet ihracatçılarına toplam 11 milyar 700 milyon lira destek verdiklerini anımsatan Bolat, “Bu bizim Bakanlığımızın toplam bütçesinin yüzde 60’ı idi. 2024 yılında bu desteklerimizi 22 milyar lira olarak açıkladık ve yıl bitiminde göreceksiniz bunu biraz daha artıracağız. Siz ihracat yapın biz yanınızdayız, siz yeni pazarlar arayın biz yanınızdayız, gençler ihracata başlasın biz yanınızdayız.” ifadelerini kullandı.

‘E-İHRACATIN TOPLAM İHRACATTAKİ PAYINI YÜZDE 10’A ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ’

E-ihracatın payını da artırmayı hedeflediklerini dile getiren Bolat, “E-ihracatın toplam ihracattaki payı yüzde bir buçuktu. Hedefimiz 2028’de bunu yüzde 10’a çıkarmak. TOBB ve TİM’le beraber bir ortak şirket kuruluşu çalışması tamamlanıyor. Onlarla beraber inşallah Türkiye E-İhracat Platformu bu yılın içinde faaliyete başlamış olacak.” diye konuştu.

Bolat, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği Anlaşması’nın genişletilmesi kapsamında da çalışmaların devam ettiğini anlatarak, ayrıca vize engelinin kaldırılması, en azından iş insanları, akademisyenler, öğrenciler için çok kolaylaştırılması konusunda Avrupa Birliği’nin bir çalışma içinde olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin 2024 yılına iyi başladığını belirten Bolat, “2024’te 267 milyar dolar mal ihracatı, 110 milyar dolar hizmet ihracatı ile 377 milyar dolar bir döviz geliri sağlamak hedefindeyiz. Bunun için canla başla çalışacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir