Putin ve Abbas’tan Filistin görüşmesi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

TAM VE ACİL ATEŞKES

“Görüşmede Abbas, İsrail’in Filistin halkına karşı sürdürdüğü saldırganlığı durdurmanın ve sivilleri İsrail’in Gazze Şeridi’nde yürüttüğü ölüm ve yıkımdan, soykırım savaşından ve bombalanmaktan kurtarmak için tam ve acil ateşkes sağlanması gerektiğini” vurguladı.

RUSYA SAHRA HASTANESİ KURACAK

Gazze’ye gönderilen yardımların artırılmasını isteyen Abbas, bölgeye su, elektrik ve yakıt girişinin sağlanmasını, halkın göçe zorlanmasının engellenmesini istedi.

Abbas, Rusya’nın Filistin’e uluslararası alanda verdiği destekten ve bir sahra hastanesi kurulması kararı dahil Gazze’ye yaptığı insani yardımlardan dolayı Putin’e teşekkür etti.

Filistin Devlet Başkanı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları ve işgal altındaki Doğu Kudüs ile Batı Şeria’daki baskıcı uygulamalarının durdurulması için “müdahale edilmesi gerektiğini” söyledi.

“BÖLME PLANLARI KABUL EDİLEMEZ”

Gazze’deki duruma ilişkin Abbas, “Gazze Şeridi, Filistin devletinin ayrılmaz bir parçasıdır. İşgalci İsrail’in Gazze’yi veya Gazze’nin bir kısmını bölme planlarının kabul edilmesi veya ele alınması mümkün değildir” ifadesini kullandı.

Abbas, Filistin’in, Birleşmiş Milletlere (BM) tam üye olmasına, bölgede siyasi çözümün belirli bir sürede gerçekleştirilmesi için uluslararası garantilerle bir barış konferansı düzenlenmesine, Kudüs ve Gazze dahil olmak üzere Batı Şeria’da kaynaklara ve uluslararası sınır kapılarına hakim Filistin hükümeti kurulmasına ilişkin siyasi vizyonunu yineledi.

“ASKERİ ÇÖZÜMLER BAŞARISIZ OLDU”

Bölgede barış ve güvenliğin yalnızca iki devletli çözümle gerçekleşebileceğinin altını çizen Abbas, “Çünkü tüm askeri ve güvenlik çözümlerinin başarısız olduğu kanıtlandı ve bölgede güvenlik ve istikrar sağlanmayacak” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin de ülkesinin Filistin halkını, uluslararası meşruiyet kapsamında bağımsız Filistin devletinde özgürlüğünü ve istiklalini kazanana kadar destekleyeceğini belirtti.

PUTİN’DEN SİYASİ ÇÖZÜM VURGUSU

Putin, Gazze’de ateşkesin sağlanmasının, bölgeye yardımların ulaştırılmasının ve siyasi çözümün hayata geçirilmesinin önemine dikkati çekti.

Yardımlara ilişkin ise Putin, Gazze’ye yakın zamanda bir Rus sahra hastanesinin kurulması için temasların sürdürüldüğünü ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x