Bursa’da SMA’lı Göktuğ’un bağış kumbarası çalındı

DHA

Bursa’nın Karacabey ilçesinde oturan Derya ve Eray Aykan çiftinin 3,5 yıl önce dünyaya gelen ilk çocukları Göktuğ’a 13 aylıkken Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip-2 tanısı koyuldu.

Aykan çifti gen tedavisi için valiliğe başvurup yardım kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında Karacabey ve diğer ilçelerdeki marketlere ve kabul eden esnafın iş yerlerine kumbaraları dağıtıldı.

Kumbaralardaki bağışlar her hafta düzenli olarak toplanırken Mudanya ilçesi Güzelyalı Mahallesi’ndeki bir marketteki kumbaranın yerinde olmadığı fark edildi.

Kumbarayı alıp montunun cebine koydu

İş yeri sahipleri güvenlik kameralarını inceleyince markete alışverişe gelen şüphelinin kasanın yanında duran bağış kumbarasını alıp montunun cebine koyduğu görüldü.

İhbarla kamera görüntülerini inceleyen polis ekipleri şüphelinin kimliğini belirlemek için çalışma başlattı.

“Göktuğ’un 1 lirasına göz dikiyorlar”

Oğlunun yurt dışında tedavi olması için 54 milyon liraya ihtiyaçları olduğunu söyleyen Derya Aykan, gözyaşlarına hakim olamadı.

Göktuğ’un durumunu anlatan Aykan, “Oğlum 17 aydır SMA ile mücadele ediyor. 13 aylıkken tanı aldığında Valiliği tarafından onaylı bir kampanyayla evladımızı ilacına kavuşturmaya çalışıyoruz. İlacımız dünyanın en pahalı ilacı, gen tedavisine ulaşmaya çalışıyoruz, 1 milyon 820 bin dolar. Bizler bunu sokaklarda 1 lira toplayarak, işletmelere koyduğumuz kumbaralarla yüzde 60’lık dilime getirdik. 17 aydır evladım acı çekiyor. Bizler bu acıyı çekerken bir işletmeye koyduğumuz kumbaramız çalındı. Bir kumbaradan çıkan meblağ 500 lira, belki de 400 lira çıkacak. Bu sizler için az bir meblağ olabilir ama bizler sokaklarda 1 liralarla, 50 kuruşlarla yüzde 60’lık dilime geldik. Böyle bir vicdansızlık olur mu? Evladım acı çekerken, kollarında iğne izlerinden geçilmezken Göktuğ’un 1 lirasına göz dikiyorlar. Evladımın kumbarasını çaldılar. Evladımın artık bu acıları son bulsun. Lütfen bu vicdansızlığa sessiz kalmayın. Evladımın ellerinden tutun, evladımın acıları son bulsun. Göktuğ’umun sizlere ihtiyacı var” diye konuştu.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir