Bitcoin 52 bin dolardan önce yeni direnç seviyesini test ediyor

CoinTR Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan bültende kripto para sektöründeki gelişmelere yer verildi.

Günün öne çıkan diğer başlıkları şöyle:

Bitcoin ETF’leri bir ayda 10 milyar dolar AUM’a ulaştı

Bitcoin ETF’leri, onaylanmasının ardından bir ayda 10 milyar dolarlık varlık yönetimi hacmine ulaştı. BlackRock’un iShares Bitcoin Trust’ı liderliğindeki dokuz ETF, 9 Ocak’ta 2,7 milyar dolarlık net girişle öne çıktı. Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Fonu ise 3,4 milyar dolarlık BTC yönetiyor. ARK 21Shares Bitcoin ETF, 1 milyar dolarlık portföyüyle milyar dolarlık bir başarı elde etti. Grayscale Bitcoin Trust ise son 30 günde 6,3 milyar dolarlık çıkış yaşadı. Bitcoin’in fiyatı, ARK Invest’in analizine göre Ocak ayında teknik destek seviyelerinin üzerinde konsolide oldu ve %0,6’lık artışla 42.585 dolara yükseldi. ARK Invest, Bitcoin’in altın yerine geçtiğine ve finansal piyasalardaki rolünün arttığına inanıyor. Analize göre, Bitcoin’in fiyatı altına göre son 7 yılda yirmi kat arttı. Varlık yöneticisi, Bitcoin’in enflasyonun azalması ve reel faizlerin yükselmesi durumunda dayanıklılığını koruyacağını öngörüyor.

FTX, Digital Custody’yi iflas sürecinde 500 bin dolara satmayı planlıyor

FTX, iflas sürecindeki Digital Custody (DC) şirketini 10 milyon dolardan 500 bin dolara CoinList’e satmayı planlıyor. FTX, DC’yi FTX US ve LedgerX için satın almış olsa da, entegrasyon tamamlanmadan iflas etti. Şirket, DC’yi satışa çıkarma nedenini FTX US’nin henüz başlatılmamış olması ve DC’nin artık değer taşımamasına bağlıyor. Satış için öne çıkan teklif ise Terence Culver tarafından finanse edilen CoinList’ten geldi. FTX, müşterilere tam ödeme odaklı bir yeniden yapılanma planı izlediğini vurguluyor. Ancak, kullanıcılar, şirketin kripto para depozitolarını 2022 fiyatlarıyla değerlendirmesine karşı çıkıyor ve müdahale talep ediyor.

Ethereum gas ücretleri 8 ayın zirvesinde

Ethereum ağındaki gas ücretleri, ERC-404 adlı yeni ve resmi olmayan bir token standardı etrafında oluşan ilgi patlamasıyla sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 9 Şubat’ta Ethereum gas fiyatları, standart bir işlem için 70 gwei’ye (60 dolar) kadar yükseldi. ERC-404, ERC-721 NFT’leri ERC-20 token’larına bağlamayı amaçlayan deneysel bir standardı ifade ediyor. Pandora projesi tarafından başlatılan bu dalga, son 6 günde 600 milyon doların üzerinde işlem hacmi ve %6.100’ün üzerinde kazanç getirdi. ERC-404’ün popülerliğiyle birlikte Ethereum gas ücretlerindeki artış dikkat çekerken, projenin geliştiricileri gas maliyetlerini azaltmaya odaklandıklarını belirtiyor.

Teknik Analiz

BTC/USDT

Dünkü kapanıştan sonra 48.800 dolara kadar yükselen Bitcoin, bugün sabah saatlerinde 48.128 dolar seviyesinde işlem görüyor. Gün içerisinde 48.262 dolardaki direnç seviyesini yukarı yönlü kırmayı deneyebilir. Fakat 52.000 dolar seviyelerine kadar bir yükseliş için önce önündeki direnç seviyesini hacimli bir mumla kırması gerekiyor. 52.000 dolar seviyelerine gitmeden önce 46.600’lerde bulunan yüksek miktarda likiditeyi almak için bu seviyelere kadar bir geri çekilme yaşayabilir. Bu seviyelerde tutunamazsa karşılayacak ilk destek seviyesi ise 45.707 dolar seviyeleridir.

ETH/USDT

Ethereum, 2.500 dolar seviyelerinde bir dirençle karşılaştı. Zaman zaman bu direnci yukarı yönlü kırmayı denese de bu bölgeden bir satış baskısıyla karşı karşıya kaldı. Bugün sabah saatlerinde 2.496 dolarda işlem görüyor. 2.550 ve 2.469 dolar seviyelerinde yüksek miktarda likidite bulunuyor. İlk etapta 2.550 dolar seviyesindeki likiditeyi almak için bir yükseliş gösterebilir. Bu seviyelerden sonra 2.469 dolar seviyesindeki likiditeyi almak için geri çekilme yaşayabilir. Bu seviyelerden 2.448 dolar destek seviyesine kadar bir geri çekilme yaşayabilir. Bu seviyeden aldığı alım etkisi etkili olamazsa 2.448 dolardaki destek seviyesini test edebilir.

SOL/USDT

Solana, 109,82 dolarlık direnç seviyesini iki kez test etti. Fakat bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlayamadı ve satış baskısıyla 105,91 dolarlık destek seviyesinin altına geri çekildi. En azından 4 saatlik bir mum kapanışı bu destek seviyesinin altında olursa, ilk destek seviyesi 101,48 dolar olacaktır. Bugün sabah saatlerinde 105,50 dolar seviyelerinde işlem gören Solana, bu seviyede tutunamazsa 97,70 dolar seviyelerine kadar geri çekilebilir.

ARB/USDT

ARB, 2 dolarlık direnç seviyesini toplamda 3 kez test etti. Bu seviyeden gelen satış baskısıyla direnci kıramadı ve 1,93 dolarlık destek seviyesine kadar geri çekildi. Her ne kadar bu seviye güçlü bir destek bölgesi olarak görünse de, bu seviyeyi kaybetmesi durumunda 1,90 dolar seviyelerine kadar bir geri çekilme yaşayabilir. Bugün sabah saatlerinde 1,9309 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bu seviyelerden alacağı bir alım baskısıyla tekrar 2 dolar seviyelerine kadar bir yükseliş gösterebilir. 1,90 dolar seviyelerini kaybetmesi durumunda karşılayacak ilk ve önemli destek seviyesi 1,8175 dolar seviyeleridir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*