Yapay Zeka Odaklı Kripto Para Trade’i Bu Altcoin’leri Uçurdu!

Eskiden niş bir finansal yenilik olan kripto para, dünya çapında bir fenomene dönüştü. Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların ve traderların dikkatini çekti. Yapay zekanın (AI) ortaya çıkışı, kripto para trade ortamını daha da değiştirdi. Böylece, bu çığır açan varlık sınıfından kar elde etmek isteyen yatırımcılar için yeni fırsatların ve taktiklerin kilidini açtı.

Yapay Zeka ve kripto para trade’inin kesişimi

Yapay zekanın kripto para dünyasına entegrasyonu, Kasım 2022’de piyasaya sürülen ChatGPT gibi araçların da gösterdiği gibi yeni bir olasılıklar alanı yarattı. Bu yenilikçi yapay zeka modeli, özellikle kripto para trade’inde devrim yaratma potansiyeli nedeniyle traderlar ve yatırımcılar arasında önemli bir heyecan ve spekülasyon yarattı. CoinGecko’nun istatistiklerine göre, otomatik yazılım programlarıyla ilişkili altcoin’lerin piyasa değeri yalnızca bir hafta içinde 240 milyon doları aştı. Bu da önemli bir artışa işaret ediyor.

Mevcut durumda bir çok kripto trader’ı, yeni dönem için trading stratejilerini geliştirmeye çalışıyor. Burada trading botları devreye giriyor. Bunlar, yatırımcıların merkeziyetsiz borsaları (DEX) rahatça kullanmalarına yardımcı oluyor. On-chain likidite yönlendirme firması Li.Fi’ın CEO’su Philipp Zentner, Telegram trading botları arasında odak noktasının düşük değerli ve düşük hacimli altcoin’ler olduğunu söylüyor.

Yapay zekanın kripto alanındaki en önemli uygulamalarından biri kripto trading botlarının geliştirilmesi. ChatGPT tarafından desteklenen bu botlar, etkileyici portföy getirileri elde etme yetenekleriyle popülerlik kazandı. İşin heyecan verici kısmı, ChatGPT ile özel bir ticaret botu oluşturmanın artık yetenekli kodlayıcılarla sınırlı olmaması. Kodlayıcı olmayanlar bile çeşitli trade stratejileri için bilgisayar kodu elde etmek amacıyla doğal dil istemlerini kullanabiliyor. Örneğin, yatırımcılar Bitcoin için dolar-maliyet ortalaması gibi stratejiler uygulayabilir, riski en aza indirirken piyasa oynaklığından yararlanabilir. Bu alım satım botları, yapay zekanın piyasa trendlerini, haberleri ve kalıpları insan yeteneklerini aşan bir hızda ve ölçekte analiz etme yeteneğinden yararlanarak, yatırımcılara son derece rekabetçi kripto piyasasında bir avantaj sağlar.

DeFi Botları: Merkezi olmayan finansın geliştirilmesi

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) kayda değer bir büyüme gösterdi. Ayrıca, yapay zeka, potansiyelini artırmada çok önemli bir rol oynuyor. ChatGPT sayesinde yapay zeka akıllı sözleşmeler için kod üretiyor. Dahası, DeFi’yi daha erişilebilir ve çok yönlü hale getiriyor.

Solana Blockchain için tasarlanmış yeni bir kripto botu olan Omni, ağın güvenliğini desteklerken ödül kazanmak isteyen uzun vadeli yatırımcılar için cazip bir seçenek olabilecek kripto stake etme gibi pasif gelir stratejilerini mümkün kılıyor. Yapay zeka destekli DeFi botlarının sohbet etmekten daha fazlasını yapması mümkün. Fonları cüzdanlar arasında taşımak, farklı DeFi protokolleriyle etkileşim kurmak gibi. Hatta, yield farming stratejilerini otomatikleştirmek gibi karmaşık görevleri bir yerine getiriyorlar. Bu, finansal süreçleri kolaylaştırıyor. Ayrıca, kullanıcıların DeFi ekosistemine daha aktif bir şekilde katılmalarını sağlıyor.

Kripto milyonerliğine giden yol: Fırsatlar ve riskler!

Yapay zekanın kripto para alanına entegrasyonu kayda değer fırsatlar sağlıyor. Ancak, bu yeniliklere ihtiyatla yaklaşmak esastır. ChatGPT işlevlerinin çoğu hala beta modunda. Ayrıca, üretken YZ modellerinin zaman zaman “halüsinasyon” olarak bilinen bir fenomen olan yanlış veya yanıltıcı bilgiler sağlaması mümkün. Bunları akılda tutmak gerekiyor. Bu nedenle, yatırımcılar yapay zeka tarafından üretilen içgörüleri yalnızca bunlara güvenmek yerine karar verme için değerli araçlar olarak kullanmalıdır.

Pantera Capital’de eski bir traderı olan Suki Yang, Telegram tabanlı trading botlarını ele alıyor. Yang, bu bot’lardaki muazzam büyümeyi gördükten sonra benzer bir bot inşa ettiğini söylüyor. Bu botların kriptoda çok az finansman gerektiren kârlı bir iş olduğunu kaydediyor. Ancak bu trading botlarından bazılarının, kullanıcıların gizlilik ve güvenliklerinde sorun yarattığına yönelik şüpheler var. Bu yüzden uzmanlar, riskli olduğuna yönelik uyarılar da yapıyor. Web3 siber güvenlik firması Ironblocks’un CEO’su ve kurucu ortağı Or Dadosh, Bot geliştiricilerinin kullanıcıların cüzdanına girebileceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x