Türkiye’nin Adı Yok!

halktv.com.tr/ÖZEL

David Ignatius’un konuyla ilgili yazdığı yoruma göre İsrailli yetkili, Hamas’la yapılan ve örgütün Gazze Şeridi’nde tuttuğu onlarca kadın ve çocuğu serbest bırakmasını sağlayacak anlaşmanın tamamlanmak üzere olduğunu ve birkaç gün içinde açıklanabileceğini söyledi. Ortaya çıkan taslağa göre, rehineler gruplar halinde serbest bırakılacak ve karşılığında İsrail’de hapsedilen Filistinli kadınlar ve çocuklar verilecek. İsrail’in Hamas’ın elinde olduğu düşünülen 100 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını istediği, Hamas’ın ise 70 kişiyi serbest bırakmaya hazır olduğunu belirttiği ifade edildi.

Anlaşmanın sağlanması halinde İsrail ayrıca rehinelerin güvenli geçişine ve Gazzeli sivillere yardım akışına izin vermek için beş güne kadar geçici bir ateşkesi de kabul edecek.

ARABULUCU KATAR, TÜRKİYE’DEN SÖZ EDEN YOK

Habere göre Katar Başbakanı Muhammed bin Abdulrahman bin Jassim al-Thani geçtiğimiz hafta CIA Direktörü William J. Burns ve İsrail’in casusluk teşkilatı Mossad’ın direktörü David Barnea ile anlaşmanın ana hatlarını görüşmek üzere bir araya geldi.

Gazete Mossad’ın anlaşma için CIA ve Katarlılarla birlikte çalıştığı ancak İsrailli yetkililerin Katar’ın sadece arabuluculuk yapmak yerine esirlerin serbest bırakılması için Hamas üzerindeki nüfuzunu kullanmasını istediğini de iddiaa etti. Haberde İsrail’in Mısır’ın da müzakerelerde yardımcı olduğuna ve Hamas’a baskı yaptığına inandığı belirtiliyor.

Hamas’ın silahlı kanadının sözcüsü Ebu Ubeyde de, kanalda yayınlanan bir ses kaydında Katarlıların İsrail hapishanelerinde tutulduğunu söylediği 200 Filistinli kadın ve çocuğun serbest bırakılması için müzakereler yürüttüğünü iddia etti. Pazar günü de ABD Başkanı Joe Biden, Katar Emiri Tamim bin Hamad Al Thani ile yaptığı telefon görüşmesinde Gazze’de tutulan rehinelerin serbest bırakılmasını sağlama çabalarını ele aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x