Kirişçi’den Pakdemirli döneminden bürokratlara soruşturma izni

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, yerine geldiği bakan Bekir Pakdemirli’nin döneminden kalma bürokratları savcılığa verdi. Bürokratlar hakkında personele mobbing uygulama ve yargı mercilerine yanıltıcı bilgi verme suçlarını işledikleri suçlamaları yöneltildi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Bakan Kirişçi’nin oluru ile haklarında suç duyurusunda bulunulan bürokratlar arasında halen görevini sürdüren Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yener Yıldırım ile TİGEM’in mevcut ve eski yöneticileri ile üst düzey bürokratlar yer alıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ocak ayında ulaştırılan suç duyurusu, TİGEM eski Genel Müdürü Ayşin Işıkgece’nin genel müdürlüğü döneminde görevden alınan TİGEM Daire Başkanları Ergün Erol ile Mehmet Çeter’in başvurusuyla başladı. İki daire başkanı, kendilerini hukuksuz bir şekilde görevden aldıkları ve lehlerine olan mahkeme kararlarını uygulamadıkları gerekçesiyle dönemin TİGEM Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında soruşturma yapılması talebiyle Bakanlığın Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’na başvurdu.

Başkanlık, Bakan Kirişçi’den suçlanan bürokratlar hakkında inceleme talebinde bulundu. Kirişçi, 12 Aralık 2022’de ön inceleme yetkisi verdi. Yetkiyi alan Teftiş Başkanlığı, yaptığı incelemede TİGEM eski Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdürlerinden Ayşe Ayşin Işıkgece, Sait Kocabay, yönetim kurulu üyeleri Bekir Karacabey, Yener Yıldırım, Müslüm Beyazgül, Genel Müdür Yardımcıları Ertuğrul Anbar, Ali Osman Kıyak ve İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Ayfer Erdem’i suçlu bularak Bakan Kirişçi’den haklarında soruşturma izni verilmesini talep etti. Kirişçi de 4 Ocak’ta soruşturma iznini verdi. Söz konusu yöneticiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir