Kennedy Jr., CBDC’ler hakkında uyardı: “Hükümet Bitcoin’i yasaklayabilir”

2024 Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimine aday olan Robert F. Kennedy Jr., Fed’in yeni Fednow sistemi ve merkez bankası dijital para birimlerinin mali köleliğe ve siyasi zorbalığa yol açabilecek potansiyel riskleri hakkında uyarıda bulunduğu tweet’ler paylaştı.

Başkan adayı Kennedy Jr. “Hazinenin 90 yıl önce altınla yaptığı gibi bunun, Bitcoin’i yasaklamanın ve ele geçirmenin ilk adımı olduğu şeklindeki bariz tehlikeye karşı kör olmamalıyız.” dedi.

Fed’in CBDC’yi Temmuz ayında tanıtacağını duyurduktan sonra Kennedy Jr. uyarılarda bulundu

ABD’nin eski Başkanı John F. Kennedy’nin yeğeni ve ABD Senatörü Robert F. Kennedy’nin oğlu olan Avukat Robert F. Kennedy Jr., Fed’in Fednow sistemini ve merkez bankası dijital para birimlerini Çarşamba günü paylaştığı bir tweet’te eleştirdi.

“Fed az önce ‘Fednow’ Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) Temmuz ayında tanıtacağını duyurdu.” diyen Kennedy Jr. şöyle devam etti:

Fednow, Fed’in anlık ödemeler için gerçek zamanlı brüt ödeme (RTGS) sistemidir. Bununla birlikte Fed’in CBDC gelişimi Fednow’dan ayrı. Fed Başkanı Jerome Powell geçen ay merkez bankasının CBDC çalışmasının hâlâ denemenin ilk aşamalarında olduğunu söyledi.

Hükümet, Bitcoin’i yasaklamanın ilk adımını gerçekleştiriyor iddiası

Kennedy, “Fed başlangıçta CBDC’sini bankalar arası işlemlerle sınırlayacak.” diyerek uyarıda bulundu:

Şubat ayında CBDC Anti-Gözetim Yasasını çıkaran ABD Temsilcisi Tom Emmer de dahil olmak üzere çok sayıda önemli kişi, federal hükümetin bir CBDC başlatmasına karşı uyarıda bulundu. ABD Senatörü Ted Cruz kısa süre önce Fed’in, doğrudan tüketiciye yönelik bir CBDC geliştirmesini ve Florida Valisi Ron Desantis, Mart ayında CBDC’lerin kendi eyaletinde para olarak kullanılmasını yasaklayan bir teklif sundu.

Bu makale ilk olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir