Canan Kaftancıoğlu’ndan Seçim Güvenliği Açıklaması: ‘En Büyük Risk Aralığımız Deprem Bölgesinde’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Deprem bölgesinde seçim güvenliği açısından risk bulunduğunu söyleyen Kaftancıoğlu, oy kullanacak her yabancı uyruklu vatandaşı ise bildiklerini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler, 11 ilde yıkıma neden olmuş ve resmi rakamlara göre 45 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Depremler sonrasında milyonlarca insan ise evsiz kalmıştı. Bölgeden diğer şehirlere göç yaşanmıştı.

Depremde, resmi olarak açıklanandan çok daha fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Canan Kaftancıoğlu’nun, Sözcü TV’ye yaptığı açıklamalar şu şekilde;

“Şu kaygı hep oluyor. Bütün Suriyelilere, yabancılara oy kullandıracaklar. O kadar kolay değil. İstanbul’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılıp, oy kullanabilecek vatandaşları tek tek biliyoruz. Bunları takip ediyoruz. Kimi şehir efsanelerinde söylendiği gibi “Hadi sen vatandaş oldun, hemen git oy kullan” gibi değil. Buradaki süreçler kontrol altında.”

“Ancak deprem bölgesinde şöyle bir riskimiz var. İnsanlar il dışına gittiler, adres güncellemesi yapacaklar, hala her zaman olduğu gibi verdikleri rakamlar doğru değil.”

“Üzülerek söylüyorum, kayıplarımız verilen rakamların çok daha üstünde. Bu kayıpların açıklanacak seçmen listesinden düşürülmesi lazım.”

“Düşürülmezse eğer o kişilerin yerine, o kadar kötüler, o kadar ahlaksızlar ve o kadar bu işleri yapmaya yatkınlar ki, oy kullanmaya kalkabilirler. En büyük risk aralığımız orası. Onun dışında risk aralığı yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir