Büyük Uyarı: Bu Altcoin’lerde Ciddi Güvenlik Açığı Var!

Blockchain güvenlik şirketi Verichains, ikisi borsa tokeni almak üzere 3 altcoin’in ciddi güvenlik açıklarına sahip olduğu konusunda uyarıyor. Yakın zamanda benzer iddialarla gündeme gelen altcoin projesi Algorand (ALGO) olmuştu.

Verichains, büyük hacimli altcoin’lerin güvenlik açıkları konusunda uyardı

Sektör lideri Blockchain güvenlik şirketi Verichains, aslında çok güvenli olduğu düşünülen BSC ve Cosmos gibi Blockchain’lerin güvenlik açıklarına sahip olduğunu bildirdi. Bugün yayınlanan bir raporda, güvenlik açıkları ve hangi altcoin projelerinin risk altında olduğu listelendi…

Verichains, birden fazla kritik güvenlik açığının keşfedilmesinin ardından, hack saldırılarını azaltmak için önlemler almak üzere Tendermint’in IAVL kanıt doğrulamasını kullanan projeler önerdi. Blockchain güvenlik şirketi, önde gelen bir BFT mutabakat motoru olan Tendermint Core’daki IAVL kanıtındaki önemli bir Boş Merkle Ağacı güvenlik açığı hakkında VSA-2022-100 adlı bir genel danışma belgesi sağladı.

Cosmos, BSC ve OKX tabanlı altcoin projeleri tehlikede

Verichains, güvenlik açıklarını ilk olarak Ekim tarihli BNB Chain hack saldırısı soruşturmasında keşfetti. Büyük bir fon kaybına yol açabilecek birçok kusur ortaya çıkarıldı. Ekim ayında tespit edilen açıklardan BNB Chain hemen haberdar edildi ve kusurlar giderildi.

Verichains, çeşitli güvenlik açıkları nedeniyle birkaç projenin hala risk altında olduğunu söylüyor. Bu projeler arasında Cosmos, Binance Smart Chain, OKX ve Kava yer alıyor.

Milyarlarca dolar risk altında olabilir

Verichains’in Sorumlu Güvenlik Açığı Açıklama Politikasına göre şirket, güvenlik açığını herkese açık hale getirmek için 120 gün bekledi. Kusurun ciddiyeti nedeniyle, daha fazla köprünün saldırıya uğraması mümkün ve bu da yüz milyonlarca veya belki de milyarlarca doları bulan ek kayıp ödemelerle sonuçlanabilir.

Sonuç olarak Verichains, Tendermint’in IAVL-proof doğrulamasına dayanan savunmasız Web3 projelerinin acil güvenlik yükseltmeleri uygulamasını tavsiye etti. Verichains ekibi keşfedildiğinde, bulduğu güvenlik açıklarını ve güvenlik açıklarını şirketin sitesi aracılığıyla derhal halka açıklar.

Geçen yıl, bilgisayar korsanları zayıflıkları belirleyip istismar ettikten son ra çok sayıda Blockchain köprüsü ihlal edildi. Düzeltilmezse, hataların kritik doğası daha fazla saldırıya ve bunun sonucunda fon kaybına yol açabilir, bu da bazı durumlarda milyonlarca hatta milyarlarca doların kaybedilmesine neden olabilir. Araştırma ve testler sırasında Verichains ekibi tarafından belirlenen güvenlik açıkları ve güvenlik açıkları, şirketin web sitesinde düzenli olarak yayınlanmaktadır. Kriptokoin.com olarak son haftalarda gündeme gelen hack saldırılarına bu yazıda yer verdik.

Verichains Hakkında

Verichains, kod denetimleri, kriptanaliz, çevre güvenliği ve olay soruşturmasında uzmanlaşmış lider bir Blockchain güvenlik firmasıdır. 2017’de kurulan şirket, güvenlik, kriptografi ve çekirdek Blockchain teknolojisindeki kapsamlı uzmanlığından yararlanıyor ve BNB Bridge ve Ronin Bridge dahil olmak üzere birçok büyük küresel kripto korsanlığında güvenlik sorunlarının araştırılmasına ve düzeltilmesine yardımcı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir