Anket: Fransa halkının yüzde 65’i protestoların sürmesini istiyor

Fransa’da emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaracak yasa tasarısının meclis baypas edilerek geçirilmesinin ardından ABD’li araştırma kuruluşu Harris Interactive’in yaptığı bir anket, katılımcıların yüzde 65’inin tartışmalı emeklilik reformuna karşı protesto ve grevlerin sürmesini, yüzde 71’inin ise hükümetin istifasını istediğini ortaya koydu.

AA’nın aktardığına göre, ankete katılanların yüzde 82’si, Anayasa’nın 49’uncu maddesinin 3’üncü fıkrasının tartışmalı emeklilik reformunu Ulusal Meclis’te oylamaya sunmadan kabul ettirmek için kullanılmasının ‘kötü bir şey’ olduğu kanaatinde.

KATILIMCILARIN YÜZDE 71’İ GENSORUNUN KABULÜNÜ DESTEKLİYOR

Başbakan Elisabeth Borne’un 16 Mart’ta Anayasa’nın ilgili maddesini devreye sokarak emeklilik reformunu oylamadan geçirme kararı alması sonrası Fransa halkına hükümete ilişkin görüşlerini soran kuruluş, 18 yaş üzeri bin 2 kişi ile çevrimiçi bir anket yaptı.

Ankete katılanların yüzde 49’u Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisinin taraftarı olmak üzere katılımcıların yüzde 82’si, Anayasa’nın söz konusu maddesinin tartışmalı reformu kabul ettirmek için kullanılmasının ‘kötü bir şey’ olduğunu söyledi. Ankette muhalefetin gensoru önergesini masaya yatırması durumunda Fransızların yüzde 71’inin bunun kabul edilmesini ve hükümetin istifasını istediği ortaya çıktı.

Diğer yandan, reforma ilişkin yasa tasarısı kabul edilse bile katılımcıların yüzde 65’i, buna karşı kitlesel gösteri ve grevlerin sürdürülmesinden yana görüş beyan etti.

Ne olmuştu?

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’un 16 Mart’ta bir yasa tasarısının meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasa’nın 49’uncu maddesinin 3’üncü fıkrasını, emeklilik reformuna ilişkin tasarı için devreye koyması sonrası Paris dahil ülkenin farklı kentlerinde reform karşıtları gösteriler düzenlenmiş ve Fransızlar sokağa inmişti. Paris’te Concorde Meydanı’ndaki gösteride polisle göstericiler arasında gergin anlar yaşanmıştı. Polislerin meydandan tahliye ettiği göstericiler, dağıldıkları ara sokaklarda çöp, araç ve bazı kamu mallarını ateşe vermişti. Polis ise göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile saldırmıştı.

Anayasa’nın 49’uncu maddesinin 3’üncü fıkrası, yasa tasarısının oylanmadan Ulusal Meclis’ten geçirilmesi için hükümete yetki veriyor ve buna karşı muhalefetin gensoru önergesi sunmasına olanak sağlıyor. Gensoru önergesi, Meclis’teki milletvekillerinin çoğunluğunun desteğini alırsa hükümet düşüyor.

Önerge, Meclis’te çoğunluk tarafından desteklenmediğinde ise yasa tasarısı, Meclis’te oylanmadan geçilmiş sayılıyor ve Senato’nun önüne geliyor.

Başbakan Borne’un içeriğini 10 Ocak’ta açıkladığı emeklilik reformuna karşı kitlesel grev ve gösteriler için Fransızlar defalarca sokağa indi. Milyonlarca Fransız’ın karşı çıkarak kitlesel grevler ve gösteriler başlattığı reform, emeklilik yaşının kademeli olarak 2030’a kadar 62’den 64’e çıkarılmasını içeriyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir